Basında Biz: Konya Life 2. Haberimiz

 POLİGON

            Atış meraklılarının uğrak yeri olan, Konya’da ilk ve özel olarak tek kapalı tabanca atış poligonu Ankara yolu üzeri, Fevzi Çakmak Mahallesinde Konyalılara hizmet vermekte. “POLİGON” silah meraklılarına atıştan eğitime, silah ruhsatından özel silah bakımına kadar çok geniş yelpazede hizmet sunuyor.  Poligon bin 200 metrekarelik alanda, Uluslararası Atıcılar Birliği normlarına uygun olarak hazırlanmış, Gençlik Spor Genel Müdürlüğü tarafından onaylı projesiyle, 5 atış yolu ve 5, 15, 25 metrelik hedef seçenekleri ile hizmet sunuyor. Özel güvenlik okulları ve şirketleri ile özel güvenlik görevlisi bulunan kurum, kuruluş ve şirketler haricinde, korunma amacıyla, spor amacıyla, ya da hobi olarak silaha ilgisi olan vatandaşlar, kendilerine ait silahlarıyla ya da işyerine ait silahlarla poligondan istifade edebilmekteler. Poligona ait değişik marka ve çaplara ait silahlarla atış yapma maliyeti sabit ve atış başı sadece 2 YTL olarak tespit edilmiş, bu rakam ülkemizdeki diğer poligonlara göre en düşük rakam. Ziyaretçiler kendilerine ait silah ve mermilerle sadece 10 YTL vererek istedikleri kadar atış yapabiliyorlar. Poligon’da ayrıca isteyen atış meraklılarına, silaha hâkimiyet, doğru nişan alma, nefes kontrolü ve isabetli vuruşun nasıl yapılacağı konularında atış eğitmenleri uygulamalı olarak eğitim veriyor.

            Hizmet sadece bunlarla sınırlı değil. Atıcıları beraber getirdikleri aileleri ya da arkadaşları dinlenme salonunda, çaylarını, kahvelerini veya soğuk içeceklerini yudumlarken ekrandan izleme fırsatı da buluyorlar. Ayrıca poligona genelde hafta sonları çok sayıda aile geliyor. Pazar günü dâhil haftanın her günü 09.00 – 21.00 saatleri arasında açık olan merkeze grup halinde gelen gençlerin tercihi ise akşam saatleri oluyor. Faaliyet gösterilen iki yıl içinde ortaya çıkan ilginç bir sonuç da, poligonu tercih edenlerin genelde eğitim düzeyi yüksek ve silaha uzak toplum kesimlerinden oluşması. Evlerinde veya eşlerinde silah olan ev hanımları, çalışan bayanlar, sağlık, eğitim sektörü mensupları ve devlet memurlarından ilgi büyük.

              İşletme 01 Haziran 2008 Pazar günü geniş katılımlı, dereceye girenlerin ödüllendirileceği bir atış yarışması planlıyor. Yarışmaya silahlı kuvvetler personeli ve emniyet personeli haricindeki sivil vatandaşlar katılabilecekler. Ayrıca yarışma ile ilgili bilgiler www.poligonkonya.com adresimizden takip edilebilir.

            Türkiye’de tabanca sayısı her geçen gün artmakta fakat ne yazık ki bu tabancalar teşhir amaçlı veya düğünlerde, kutlamalarda, maç çıkışlarında kullanılıyor. Havaya ateş etmekle garip bir şekilde psikolojik rahatlama yaşayan sakat zihniyetli bu tür insanların sebep olduğu acı olaylar her yıl TV ve gazetelerde karşımıza çıkmakta. Bunlar, toplumumuzdaki silaha merakı olanların bir kesimi, diğer bir kesimi ise tabanca sahibi olmakla birlikte, tabancalarının özelliklerini, nasıl kullanacaklarını, nasıl bakım yapacaklarını bile bilmiyor. Ayrıca ülkemizde silah sahibi olmak için gerekli şartlar çok ayrıntılı düzenlenmemiş ve eksik kalmış. Fakat yakın bir gelecekte silah sahibi olmak isteyenler, nasıl motorlu taşıt kullanmak için eğitimden geçip yapılan sınav neticesinde araç kullanma ehliyeti alabiliyorlarsa, benzeri bir şekilde silah ruhsatı içinde bir eğitim sürecinden geçmek zorunda kalacaklar. Bu tür bir eğitim silah kültürümüzün değişmesi için faydalı olacak. Poligonun amacı da tüm Konyalılar olarak tabanca ve kullanımı konusunda gerekli bilgiye sahip olmak ve bu disiplini şehrimizde kültür boyutuyla yaşamak. Zira insanlık tarihinde her zaman var olmuş ve ilerde var olacak olan silah, silahı ne zaman kullanacağını bilen insanlar ve toplumlar için her zaman meşru bir araç olmuştur. Silahın ne zaman ve ne şekilde kullanılacağını bilmek ise bir kültürdür. Tabanca alt kültürünün oluşmasında ve yaşamasında şehre bir katkısı olmasını umuyor “POLİGON”…

             

                        

Telif Hakkı © 2010 Poligon Spor Eğitim Atıcılık – Konya Atış Poligonu, Tabanca Atış Poligonu, Silah Atış Poligonu. Bütün Hakları Saklıdır.       Tasarım & Kodlama : Vizyoner